Próza na pokračovanie / román

IX.

0 hlasov

Kedy prídeme na hranicu? Musíme vystúpiť? Nemám nič na preclenie. Všetko, čo mám, sú predmety osobnej potreby. Mám niekoľko darov. Ostanem tu niekoľko dní. Ostanem tu dva týždne. Idem na dovolenku. Idem navštíviť známych. Koľko vám zaplatím? Musím vyplniť tento formulár? Prepáčte, nerozumiem. Toto je darček pre priateľov. Tu je potvrdenie o mojom poistení. Kde je slovenské veľvyslanectvo? Kde dostanem colné vyhlásenie? Za ktoré veci sa platí clo? Sme na hranici? Kde je colnica? Toto je môj kufor. Musím otvoriť kufor? Platnosť víza sa končí.

VIII.

0 hlasov

Prosím vás, kde je informačná kancelária? Kde je cestovná kancelária? Kde je turistická kancelária? Tento rok pôjdeme do Grécka. Odchádzam o dva týždne. Pôjdem vlakom. Na ako dlho? Asi na desať dní. Šťastnú cestu! Cestujete rád? Odchádzam zajtra do Grécka. Odchádzate na dlho? Kedy sa vrátite? Kde sa predávajú lístky? Môže sa zrušiť cesta? Opýtam sa na cestu. Je to ďaleko? Ktorá je najkratšia cesta do Grécka? Prosím vás, ako sa dostanem na Akropolu? Ďakujem za informácie. Musím sa zbaliť. Mám už pripravenú batožinu. Mám veľa batožiny. Mám len tieto dva kufre. Možno poistiť batožinu? Už je čas vrátiť sa späť. Ktorým smerom mám ísť? Mohli by ste mi pomôcť? Mohli by ste mi dať plán mesta?

VII.

1 hlas

Akú má veľkosť? Aký je veľký? Je šesť metrov dlhý a štyri široký. Akú má dĺžku? Má výšku 5 metrov. Koľko meria? Dva metre. Presne dva metre. Asi dva metre. Skoro dva metre. Vyše dvoch metrov. Iba dva metre. Aká vzdialenosť je odtiaľto do Grécka? Asi 12 kilometrov. Koľko metrov má? Aké má rozmery? Akú má rozlohu? Potrebujem tri metre. Prosím si liter mlieka. Koľko to váži? Je to ľahké. Je to ťažké. Odvážte to! Dajte mi kilo pomarančov a pol kila citrónov. Táto izba je 6 metrov dlhá, 3 metre široká a 3 metre vysoká. Zmerajte to! Maximálna teplota je 40 °C. Minimálna teplota je -30 °C.

VI.

0 hlasov

Všedný deň. Každý deň. Ktorého je dnes? Dnes je 20. júna 1995. Nedele a sviatky. Cirkevné sviatky. Štátny sviatok. Prvého februára. Druhého marca. Piateho júla. Niekoľko dní. Uvidíme sa o dva dni. V roku 1995. V máji. Koľkokrát za deň? Aký je mesiac? Je január. Dnes je pondelok. Zajtra je aký deň? Nedele sú sviatočné dni. V sobotu štrnásteho o druhej. Navštívim ťa na budúci mesiac.

V.

1 hlas

Aké je počasie? Je pekne. Je nádherne. Je zlé počasie. Je nepríjemne. Je veľmi zlé počasie. Je daždivé počasie. Počasie sa zlepšuje. Počasie sa zhoršuje. Koľko stupňov ukazuje teplomer? Dnes máme 20 stupňov nad nulou. Dnes je teplo. To je horúčava! Je strašná horúčava. Je mi horúco. Potím sa. Je zima. To je ale zima! Je strašná zima. Navečer býva chladno a noci sú studené. Je mi zima. Je mi zima na nohy. Prší. Myslím, že bude pršať. Dúfam, že prídeme skôr, ako bude pršať. Bude pršať. Začína pršať. Leje ako z krhly. To je poriadny lejak. Je to hotová potopa. Mám mokré nohy. Premokli sme do nitky. Dážď prestáva. Mrholí. Padajú krúpy. Dnes budeme mať búrku. Je búrka. Hrmí. Blýska sa. Udrel blesk. Bude snežiť. Sneží. Padá veľa snehu. Mrzne. Je hmla. Zdá sa, že bude pekne. Nebo je modré. Nebo sa zaťahuje. Svieti slnko. Slnko vychádza. Slnko zachádza. Slnko hreje. Rozodnieva sa. Zmráka sa. Stmieva sa. Svieti mesiac. Noc je veľmi jasná. Svietia hviezdy. Je veľký vietor. Vietor sa dvíha. Zmenil sa vietor. Je víchor. Dvíha sa vánok. Aká je predpoveď počasia? Zdá sa, že budeme mať slnečné počasie. Barometer ukazuje pekné počasie. Štyri ročné obdobia. Jar. Leto. Jeseň. Zima.

IV.

0 hlasov

Áno, mám dosť času. Nie, nemám čas. Mám veľmi málo času. Ešte je čas. Už je neskoro. To má čas. Kedy ste prišli? Dokedy zostanete? Máte čas? Teraz nemám čas. Počkajte chvíľu. Už musím ísť. Koľko je hodín? Je sedem hodín. Je štvrť na osem. Je jedna. Je pol deviatej. Inokedy. Ako dlho? Dnes. Zajtra. Pozajtra. Včera. Predvčerom. Tento týždeň. O týždeň. Pred týždňom. Budúci týždeň. Minulý týždeň. Predpoludním. Popoludní. O chvíľu. Večer. Často. Kedy? Hneď. O hodinu. Budúci mesiac. Minulý rok. Po dlhej dobe. Ráno. Cez deň. V noci. Skoro ráno. O polnoci. O pár dní. Včera večer. Nedávno. Dávno. Neskôr. Tohto roku. Vlani. Budúci rok. Odkedy? Od včerajška. Pred tromi dňami. Dokedy? Kde to je? Kde sa nachádza? Tu. Blízko. Vpravo. Choďte doprava. Choďte rovno. Pred vami. Vonku. Neďaleko centra. Pri zastávke autobusu. Pred obchodom. V centre mesta. Asi desať minút peši. Dva kilometre odtiaľto.

III.

0 hlasov

Áno. Áno, pane. Áno, veľmi. Áno, chápem. Samozrejme. Súhlasím. Platí! O.K.. Nemám námietky. Dobre. Súhlasím s vami. To je ono. S radosťou. To je pravda. Máte pravdu. Správne. Skutočne. Výborne. Veľmi dobre. Nie. Nie, pane. Nie, nikdy. Nie, to je zbytočné. Nikdy. Nikdy viac. Tiež nie. Nikto. Vôbec nie. To nie je pravda. Ani nápad! To nie je možné. To je lož. Klameš. Žiadny. Nie, naopak. V žiadnom prípade! Radšej nie. To je ale hlúposť! Ani vo sne! Už ani slovo. To tak ešte chýbalo! To nám tak ešte chýbalo! To nikdy nepripustím. Ľutujem. To nestojí za to. Už som povedal, že nie. Nechce sa mi. To mi nenapadlo. Nesúhlasím.

II.

0 hlasov

Dovoľte, aby som sa predstavil. Volám sa Ján. Moje meno je Ján. Dovoľte, aby som vám predstavil pána Kováča. To je pán Kováč. To je slečna Kováčová. Teší ma, že vás poznávam. Bolo mi veľkým potešením. Myslím, že sa nepoznáme. Ako sa volá ten pán? Vy sa ešte nepoznáte? Dovoľte, aby som vás predstavil. Je to môj priateľ. Ak chcete, predstavím vám ho. Môj priateľ, doktor Kováč. Teší ma. Prepáčte, ponáhľam sa. Ako sa voláte? Predstavujem vám. Predstavujem ti. Tešilo ma. Ako sa máte? Ako sa máš? Máš na zajtra niečo v pláne? Zavoláme si. Môžeš mi dať tvoje číslo? Máš dnes večer čas? Som Slovák. Volám sa Kováč. A ty? Ako sa voláš? Hovoríš po francúzsky alebo po anglicky? Som z Bratislavy. Prichádzam zo Slovenska. Som tu už týždeň. Hodlám tu zostať dva týždne. Som na prázdninách. Zostanem tu niekoľko dní. V Grécku sa mi veľmi páči. Máte oheň? Čoskoro sa vrátim. Napíš mi. Tu je moja adresa.

I.

1 hlas

Dobrý deň. Dobré ráno. Dobré popoludnie. Dobrý večer. Dobrú noc. Ahoj. Ako sa máš? Ďakujem, výborne. Dosť dobre. Dovidenia. Dovidenia zajtra. Do skorého videnia. Dovidenia o chvíľu. Zbohom. Zbohom, drahí priatelia. Musím už ísť. Dúfam, že sa zas čoskoro uvidíme. Všetko dobré! Vitaj! Vitajte, priatelia! Ďakujem. Ďakujem pekne. Ďakujem za všetko. Niet za čo. Ste veľmi láskavý. Prepáčte. Prosím vás o prepáčenie. Šťastnú cestu, slečna! Príjemnú zábavu. Hovoríte po grécky? Pozdravujte odo mňa. Ľutujem, nerozumiem. Mohli by ste mi to zopakovať, prosím? Čo znamená? To slovo nepoznám. Mohli by ste mi to napísať? Prosím. Prosím. Prosím? Mohli by ste mi pomôcť? Chcel by som. Potrebujem. Ľutujem. Kde je? Ako dlho ste tu? Ste tu prvý raz? Ako dlho tu ešte zostanete? Páči sa vám tu? Veľmi sa mi tu páči. Odkiaľ ste? Ja som zo Slovenska. Som Slovák. Ste tu sám? Nie, som tu s rodinou. Ste ženatý? Máte deti? Kde pracujete?

Syndikovať obsah