Drogy v literatúre

Diskusia o drogách a literatúre - k dispozícii článok zachytávajúci vývoj tzv. "drogovej literatúry" . Dojmy, skúsenosti, názory.

 

 

"Byla by, nebo existovala by dnešní literatura v takové podobě, v jaké ji známe, bez působení drog?"

***

"Existuje vlastně autor, který nikdy nepodlehl slastnému mámení alkoholu?"

 

 

Obrázok používateľa dazda
St, 16. 03. 11 - 09:57 ad Drogy v literatúre | dazda

len aby sa nezmenil na stoku vnimania

Obrázok používateľa Dievčatko
St, 16. 03. 11 - 02:27 ad Drogy v literatúre | Dievčatko

heh.

ale dá sa otvoriť aj kanál vnímania...

Obrázok používateľa dazda
St, 16. 03. 11 - 01:45 ad Drogy v literatúre | dazda

tak to si teda umyjem a otvorim svoje okna vnimania...

Obrázok používateľa Dievčatko
St, 16. 03. 11 - 01:01 ad Drogy v literatúre | Dievčatko

nie nie.

to s týmto nemá nič spoločné :)

len občas je zmena vnímania zaujímavá

Obrázok používateľa Dievčatko
Ut, 15. 03. 11 - 23:56 ad Drogy v literatúre | Dievčatko

podľa mňa by prospeli každému...

aj tebe

Obrázok používateľa Animae Mundi
Ne, 24. 01. 10 - 07:33 ad Drogy v literatúre | Animae Mundi

myslel som po tej literarnej stranke

vseobecne neprospievaju nikomu samozrejme

Obrázok používateľa dazda
Pi, 22. 01. 10 - 23:34 ad Drogy v literatúre | dazda

'ako ta poznam, drogy by ti neprospeli' - tak toto ma teda dostalo, mozes mi to blizsie vysvetlit?

 

pokial by to bola japonska hojicha, nevadilo by mi to. neverim slepo lekarom, hladala by som s velkou pravdepodobnostou alternativu/dalsie nazory

Obrázok používateľa James Juyce
Ne, 24. 01. 10 - 13:19 ad Drogy v literatúre | James Juyce

nasledkom je psychicky natlak, vycitky atd.

Obrázok používateľa dazda
Ne, 24. 01. 10 - 12:40 ad Drogy v literatúre | dazda

no, ale co znamena 'neakceptovatelne'?

za nasledok ma vylucenie zo spolocnosti, trest, smrt?

St, 17. 08. 11 - 17:14 ad Drogy v literatúre | Matej Moško (bez overenia)

Pes, ktorý žerie trávu, trávi. Neodmieta mäso.

Obrázok používateľa Animae Mundi
Ne, 24. 01. 10 - 18:24 ad Drogy v literatúre | Animae Mundi

nezjednodusuj to na priklade zvierata

toto je nielen dost hypoteticky priklad. ale ak mam z toho vychadzat, tak clovek, ktory sa rozhodne (iba tak?) nejest maso, je chory, lebo ide proti prirode

 

podla mna sa vegetarianom stava clovek preto, lebo si uvedomuje svoje konanie a nasledky (a istu rolu tu hra aj samozrejme empatia a inteligencia)

mne je to sympaticke, lebo sa to neprieci evolucii

Obrázok používateľa James Juyce
Po, 25. 01. 10 - 10:47 ad Drogy v literatúre | James Juyce

napr. to, ze umrem, ale o inom - cize pripustas moznost neakceptacie a tym potvrdzujes moju vychodiskovu tezu?

Obrázok používateľa hal
Ne, 24. 01. 10 - 22:46 ad Drogy v literatúre | hal

nie :)) stado s 8 clenmi (aj ked jeden nespolupracuje) je vzdy silnejsie ako stado so 7 clenmi - a okrem toho - vzdy existuje najslabsi clanok retazca... ak nim nebude dotycne prasa, bude nim prasa ine... nejde vytvorit.. dokonalu rasu bez invalidov a vegetarionov.. z tohoto hladiska ma  prasa sancu byt sice akceptovane.. ale nepochopene.. :)

Obrázok používateľa James Juyce
Ne, 24. 01. 10 - 22:19 ad Drogy v literatúre | James Juyce

inymi slovami - da sa to vztiahnut na tento pripad a teda tak potvrdit moju vychodiskovu tezu?

Obrázok používateľa hal
Ne, 24. 01. 10 - 21:52 ad Drogy v literatúre | hal

vzorce spravania su v podstate jednoduche.. nema to s rozumom a logickymi dovodmi prasata nic spolocne.. odlisny jedinec je chapany ako najslabsi clanok retazca  .. preto je odsudzovany najviac vo vlastnom chlieve..  ostatnym chlievom je to jedno... postup je jednoduchy: presvedcit prasa, ze je chore - iba to nevidi, ze vegetarianstvo je nezdrave, ze alkohol v malom mnozstve pomaha - dalej citove vydieranie - ak nie si s nami si proti nam... vypi aspon za kalisok - dalej (ak to nepomoze) sa mu da najavo, ze je odlisne a to vylucenim na okraj kmena (kde je lahsou koristou pre dravca - najslabsi by mali ist prvi. ) a najextremnejsia moznost je docasne vylucenie z kmena (kym dostane rozum)..... vsetko to ale robia prasata s najlepsim umyslom.. a sice priviest ho k rozumu aby bol opat pri nich a mohli ho mat radi.. ako v rozpravke.. stastne az kym nepomreli... :))

Obrázok používateľa James Juyce
Ne, 24. 01. 10 - 20:28 ad Drogy v literatúre | James Juyce

a moze to byt (a byva to) aj neakceptovanie zo strany tych prasiec?

Obrázok používateľa dazda
Ne, 24. 01. 10 - 16:15 ad Drogy v literatúre | dazda

ta reakcia zavisi od typu spolocnosti/rodiny a celkovy vysledok od tvrdohlavosti toho jedneho prasata

Obrázok používateľa James Juyce
Ne, 24. 01. 10 - 14:06 ad Drogy v literatúre | James Juyce

to si situaciu prevratila - tu sa nebavime o tom, ako najjednoduchsie si to pocinanie vysvetluju "bezne" prasce, bavime sa o tom, ze ty tvrdis, ze pre bezne prasce je to pocinanie sice nepochopitelne ale nie neakceptovatelne len v niektorych pripadoch (choroba, soferovanie), ja sa pytam, aka je ich reakcia v pripade inych dovodov - najma takych, ktore su pre ne irelevantne/nepochopitelne

Obrázok používateľa hal
Ne, 24. 01. 10 - 13:40 ad Drogy v literatúre | hal

poviem to orwelovsky: prasa, ktore sa rozhodne, ze prestane byt vsezravcom a zacne jest iba zeleninu a otruby (iba tak) ide proti tradiciam a zracim navykom svojho rodu ... najjednoduchsie vysvetlenie je, že je zviera chore (aj pes, ktory je chory odmieta maso a zerie travu) .

 

 

Obrázok používateľa James Juyce
Ne, 24. 01. 10 - 13:21 ad Drogy v literatúre | James Juyce

a ak k tomu nemas dost vazny dovod? ak je to dovod, ktory je pre danu komunitu irelevantny?

Obrázok používateľa hal
Ne, 24. 01. 10 - 12:38 ad Drogy v literatúre | hal

neprehanaj jj :),.. u nas na vychode (myslim v mojej rodine a tak) to je sice nepochopitelne.. ale nie neakceptovatelne.. teda - ak mas k takemuto spravaniu dost vazny dovod.. :) to znamena, si vazne chory, alebo vodič

Obrázok používateľa James Juyce
Ne, 24. 01. 10 - 11:45 ad Drogy v literatúre | James Juyce

ja uz som sa s tym stretol, v niektorych spolocenstvach/rodinach na slovensku je vegetariansto neakceptovatelne, rovnako ako abstinencia v pripade alkoholu, cize s trochou zovseobecnenia mozno za taku kulturu povazovat tu slovensku

Obrázok používateľa andrej
So, 05. 02. 11 - 17:40 ad Drogy v literatúre | andrej

to mäsožrútstvo uz je ale skor nutnost ako nejake presvedcenie alebo postoj

Obrázok používateľa dazda
Ne, 24. 01. 10 - 10:44 ad Drogy v literatúre | dazda

v istych kulturach by si ako vegetarian neprezil

Obrázok používateľa Animae Mundi
Pi, 22. 01. 10 - 13:36 ad Drogy v literatúre | Animae Mundi

teda, v prvom rade, mna hned napada spolitizovana skatula s napisom droga

v istych kulturach je/bolo napriklad vegetarianstvo hriechom

Obrázok používateľa Animae Mundi
Pi, 22. 01. 10 - 13:12 ad Drogy v literatúre | Animae Mundi

ako ta poznam, drogy by ti neprospeli.

ale hovorit o presvedcenosti (co sa tyka napriklad literatury) je cira hypoteza nezakladajuca sa na ziadnych skusenostiach.

co by si robila v pripade, ked by ti lekar/psychiater odporucil nejaku liecebnu metodu zakladajucu sa na pozivani drog?

 

Obrázok používateľa dazda
Ne, 24. 01. 10 - 13:29 ad Drogy v literatúre | dazda

mas pravdu.

pre mna je mozno este priskoro posudzovat nejake veci

Obrázok používateľa dazda
Pi, 29. 01. 10 - 15:42 ad Drogy v literatúre | dazda

imho boli muzikanti /minimalne v poslednom storoci/ viac na ociach verejnosti, co moze suvisiet s tym, ze budia u teba viac drogovy dojem

Obrázok používateľa andrej
Pi, 29. 01. 10 - 14:44 ad Drogy v literatúre | andrej

takto: co sa drog tyka experimentovali s nimi podla mna z o dost vacsej casti muzikanti ako literati, ak sa mylim tak ma oprav.. neviem zober si beatlesov v rannej faze a vo faze ked najviac konzumovali LSD, obrovsky rozdiel, a podla mojho skromneho vkusu aj kvalitativny :D

Obrázok používateľa Animae Mundi
Pi, 29. 01. 10 - 13:20 ad Drogy v literatúre | Animae Mundi

no napriklad v pripade amfetaminu a spol., tak to hej. naslapavaju, ale myslienky ti idu tak rychlo, ze nevies/nestihnes povedat jednu suvislu vetu

nehovoriac o naslednej paranoje, halucinaciach, depresie, totalnej psychickej destabilite

samozrejme zavisi kolko si toho das

 

 

Obrázok používateľa James Juyce
Po, 25. 01. 10 - 22:17 ad Drogy v literatúre | James Juyce

drogy zatienuju myslenie? niektore ho teda dost naslapavaju - stimuluju

Obrázok používateľa dazda
Po, 25. 01. 10 - 22:26 ad Drogy v literatúre | dazda

netvrdim, ze simulanty nezvysuju vnimavost, len ze si to nezelam

Obrázok používateľa James Juyce
Po, 25. 01. 10 - 22:21 ad Drogy v literatúre | James Juyce

vidim, ze sme nezavisle (!) od seba uviedli podobny argument, hoci pri inom prispevku

Obrázok používateľa Animae Mundi
Po, 25. 01. 10 - 15:40 ad Drogy v literatúre | Animae Mundi

neviem, stale uvazujem akym sposobom mozu drogy prispiet ku kvalite tvorby umenia. napriklad ja skor oblubujem texty, kde prevysuje nejaka "intelektualna" stranka nad, dajme tomu umeleckou strankou. neviem to blizsie vysvetlit, ale v tom prvom pripade drogy skor zatienuju myslenie, ale mozu byt dobre, zvysit akusi kvalitu, po tej umeleckej stranke. alebo ti mozu dat len iny uhol pohladu co niekedy staci

 

Obrázok používateľa dazda
Po, 25. 01. 10 - 15:31 ad Drogy v literatúre | dazda

to nie je styl, ku ktoremu 'patri' konzumacia drog. je to urcity typ ludi - taki, ktori su citlivejsi a cast z nich su umelci, napr.

Obrázok používateľa Animae Mundi
Ne, 24. 01. 10 - 18:57 ad Drogy v literatúre | Animae Mundi

v literature to chapem podobne ako hal., ale nevidim velky rozdiel

preco a akym sposobom by mali tieto latky zvysovat muzikalne schopnosti a nie literarne?

stale sme v ramci umenia

a asi sme stale v ramci nejakeho stylu ku ktoremu drogova konzumacia nepochybne patri

ale je to stale otazka kvality?

 

(ach, to je tak relativny pojem)

Obrázok používateľa andrej
Ne, 24. 01. 10 - 13:03 ad Drogy v literatúre | andrej

co sa tyka toho hladania kvalitativneho posunu v drogach, skor som pobadal u muzikantov

Obrázok používateľa hal
Ne, 24. 01. 10 - 12:49 ad Drogy v literatúre | hal

otazne je dazdenka.. ci bol skor alkohol, alebo bukowski.. bol skor kokain, alebo ullysses? bol by ullysses aj bez kokainu? pisal by bukowski bez alkoholu? myslim, ze ano. do tridsiatky, kedy by spachal samovrazdu..

 

rozmyslala si niekedy nad tym, preco tolko umelcov pacha samovrazdu?.. ze drogy nie su pricina, ale iba nasledok? urcite vies, co poviem, ked napisem.. trpela som, ked som pisala tu basen. problem... so zvladanim emocii.. s uvedomenim si svojho miesta v spolocnosti... s otazkou preco som tu, aky to ma zmysel.. je vobec nejaky zmysel toho vsetkeho.. hladanie odpovede na otazku preco vstat rano z postele a zit.... to je to, co ide z ich textov... su to zaklady filozofi - to be or not to be   - oni nechceli zkvalitnovat, to co pisu... v drogach malokto hlada vedecky sposob zlepsovania svojho pisania... v drogach sa hlada utecha, zabudnutie, sposob akym to "utrpenie" dostat nejakym sposobom von.. inak sa clovek zblazni... drogy nemusia byt pricina.. mozu byt dosledkom, ale ved... pisanie je rovnako dobra forma sadomasa ako akakolvek ina...

Obrázok používateľa dazda
Pi, 22. 01. 10 - 23:37 ad Drogy v literatúre | dazda

jasne, to nemozem vediet.

to nepotrebujem sa da vysvetlit aj tak, ze taka skusenost mi nestoji za kvalitnejsiu literaturu - nepotrebujem ju mat lepsiu. necitim sa natolko "poetkou", aby som do toho vrazala veci takehoto rangu, je to neoddanost veci proste.)

Obrázok používateľa CrawlingChaos
Pi, 22. 01. 10 - 10:24 ad Drogy v literatúre | CrawlingChaos

ako stimulanty, to sedi

ale nemozes vediet, ze by drogy tvoju tvorbu kvalitativne neposunuli

Obrázok používateľa CrawlingChaos
Št, 21. 01. 10 - 17:58 ad Drogy v literatúre | CrawlingChaos

moment, neskusala si a vravis, ze nepotrebujes?

Obrázok používateľa dazda
Št, 21. 01. 10 - 17:13 ad Drogy v literatúre | dazda

ja som napr. zistila, ze ziadne stimulanty v podobe drog nepotrebujem - nie len na literaturu, ani na nic ine, ale to je mimo temy. napriek tomu, ze to prakticky nemam ako porovnat, som o tom presvedcena /v tomto case/.

Obrázok používateľa Animae Mundi
St, 20. 01. 10 - 10:20 ad Drogy v literatúre | Animae Mundi

inak, v hlavicke tejto diskusie spominas nech sa podelime so svojimi dojmami, skusenostami, nazormi.

myslis, ze budem hovorit o svojich drogovych skusenostiach?:)

Obrázok používateľa Animae Mundi
St, 20. 01. 10 - 09:27 ad Drogy v literatúre | Animae Mundi

akurat vcera bezal dokument o tom rebricku. zaujimave ze taky tabak, alkohol, ci sterodidy a ine legalne drogy sa umiestnili skor v prvej polovici a taka extaza, ci LSD na chvoste rebricka

nielen Freud, co sa tyka psychiatrov je vela takych, co podnecuju rozne vyskumy v tejto oblasti. podla mna profesionalne vyuzitie roznych drog je otazkou 21 storocia v tejto oblasti.

 

 

Obrázok používateľa trolejbus
Ne, 17. 01. 10 - 17:15 ad Drogy v literatúre | trolejbus

mne sa zdá, že som niekde videl, počul alebo čítal, že Freud hovoril o kokaíne ako o lieku budúcnosti

Obrázok používateľa dazda
Ne, 17. 01. 10 - 16:37 ad Drogy v literatúre | dazda

ved v pohode - mna tam skor zaujalo/sokovalo ine, ako druhy drog.

ked som ho citala davnejsie a zistila, ze Freud vraj potlacoval vznikajucu zavislost na morfine uzivanim kokainu a inde sa docitala, ze kokain ma co-to spolocne so sexualne deviantnym spravanim, s hypersexualitou a pod., bolo to zaujimave

Obrázok používateľa riso
Pi, 29. 01. 10 - 11:35 ad Drogy v literatúre | riso

skôr som mal na mysli halucinogény..mentálnou stabilitou som v tomto pripade myslel v podstate pruznost myslenia teda schopnost prisosobit sa novym vnemom..proste nepodliehat panike v zdanlivo kritickych situaciach a prave naopak v takychto situaciach zaujat skor pragmaticke stanovisko  

Obrázok používateľa dazda
Ut, 26. 01. 10 - 14:57 ad Drogy v literatúre | dazda

hej, tu moze byt problem s definiciou, relativitou a vlastne pravom posudit stabilitu

Obrázok používateľa CrawlingChaos
Ut, 26. 01. 10 - 13:29 ad Drogy v literatúre | CrawlingChaos

co myslis mentalnou stabilitou? mozno napr. diskotekove drogy letia aj medzi velmi stabilnymi jedincami

Obrázok používateľa dazda
Ut, 26. 01. 10 - 10:43 ad Drogy v literatúre | dazda

ktovie, ake percento mentalne stabilnych jedincov vyskusa nejaku drogu, mozno v tom je ta finta

Obrázok používateľa riso
Ut, 26. 01. 10 - 10:01 ad Drogy v literatúre | riso

hmm je to mozne aj ked som nepocul ze sa nieco take stalo..kazdopadne zalezi na settingu pred pozitim takej latky ked mas predtym zlu naladu je dost pravdepodobne ze nebudes mat dobry zazitok.. pred nejakymi 5 rokmi sme trocha testovali lysohlavky a jeden vecer sme sa vsetci az nepricetne bavili a na druhy den stacilo kamaratovi aby vypadla v podniku elektrika a dlho sme ho potom odhovarali od samovrazdy aj ked neverim ze by to spravil ale skratka dostal silnu haluz..odvtedy zastavam nazor ze taketo veci by mali skusat len mentalne stabilni jedinci v tom zmysle ze poznaju svoju psychyku do takej miery ze si dokazu uvedomit ze aj ked na nich pride nejaky podobny nutkavy pocit vedia ze je to len docasne a tym aj vydrzatelne..

Obrázok používateľa Animae Mundi
Pi, 22. 01. 10 - 13:50 ad Drogy v literatúre | Animae Mundi

samozrejme, bral som ako priklad. take detaily neznam:D

to je zaujimave, to som nevedel . ale koniec-koncov, anlgictina ma mnoho vyrazov pre vselico

Obrázok používateľa hal
Pi, 22. 01. 10 - 13:47 ad Drogy v literatúre | hal

ono - nejde hadzat beatnikov do jedneho vreca.. na LSD ficali, co viem,tak Leary, Ginsberg, Ferlinghetti, Kesey, Plath,  na marihuane a benzedrile Kerouac, Brautigan ..  Burroughs - morfin, heroin...kazdy podla gusta :D

 

 v anglictine existuje dokonca termin oznacujuci pisanie pod vplyvom LSD tento "styl" sa nazyva  "cosmic", obcas sa da stretnut s viaczrozumitelnym  "trippy"

Obrázok používateľa Animae Mundi
Pi, 22. 01. 10 - 13:03 ad Drogy v literatúre | Animae Mundi

"V 60. rokoch sa začala užívať masovejšie ako podpora tvorivosti a na rozšírenie vedomia v mnohých pracovných odvetviach, hlavne umeleckých."

zdroj sice wiki, ale stotoznujem sa s tymto vyrokom

 

preto su beatnicka texty take zvlastne, farebne, viaczmyslove a tvrde

 

 

Obrázok používateľa hal
Pi, 22. 01. 10 - 10:38 ad Drogy v literatúre | hal

nemyslim ...  LSD je halucinogen - posobi na receptor CNS a zvysenu tvorbu serotoninu.. flashback z LSDcka mozes dostat aj pol roka po jeho neuzivani - a skocis z mosta ... halucinacie su velmi zvlastne, farebne, viaczmyslove, tvrde... , specialne u LSD ...

 

Obrázok používateľa riso
Ut, 26. 01. 10 - 10:09 ad Drogy v literatúre | riso

som rad ze sa na slovensku mozem citit bezpecne nedavno som pozeral nejaky dokument o projektoch na zachranu holandska ale vsetko mi to pripadalo docasne a na to kolko si to vyzaduje usilia malo efektivne kazdopadne by som tam isiel este pozriet..

Obrázok používateľa dazda
Pi, 22. 01. 10 - 23:48 ad Drogy v literatúre | dazda

napr. Tatry su formovane horskym ladovcom, ktory tu bol - niekolko krat, pretoze to krasne oscilovalo.

a napr. Holandsko sa dnes preto potapa, pretoze v case, ked celu Skandinaviu pokryval pevninsky ladovec, bolo vyssie - nieco ako dvojramenna vaha. dnes je ladovec fuc a Skandinavia sa ako stopel dviha - a Holandsko klesa.

atd, atd.

hm

Obrázok používateľa riso
Pi, 22. 01. 10 - 09:58 ad Drogy v literatúre | riso

zaladnenie v stvorhranoch znie zaujimavo neviem ani presne ako si to predstavit prijal by som k tomu nejakú vizualizáciu ale aj samotne slovne spojenie je zaujimave

Obrázok používateľa dazda
Št, 21. 01. 10 - 21:52 ad Drogy v literatúre | dazda

to sme sa v skole neucili, ale ak by si chcel vediet nieco napr. o zaladneni v stvrtohorach, som k dispozicii

Obrázok používateľa riso
Št, 21. 01. 10 - 20:32 ad Drogy v literatúre | riso

v skole sme sa ucili ze tam zohralo ulohu LSD..ale ved to je v podstate synteticky pendant psylocibinu a na tripe uz par slukov asi velmi neovplyvnilo autorove vnimanie..skor by to pribrzdilo pripadne progresivne myslienkove pochody ktore su podla mna podstatou aplikacie v procese tvorby tusim sa tomu hovori penetrancia aspon ja to chapem ako prenikave videnie teda videnie novych alebo skrytych suvislosti  

Obrázok používateľa dazda
Ne, 17. 01. 10 - 00:41 ad Drogy v literatúre | dazda

no kto by povedal, ze Alica v krajine zazrakov vznikla pravdepodobne pod vplyvom marihuany a psychotropnych hub..

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.