Chorvátski kolonisti osídľovali slovenské územie už v 16. storočí. Priamymi dokladmi tohto osídľovania sú geografické názvy a osobné mená. Chorvátska kolonizácia zasiahla na západe Slovenska cca 50 obcí. Nevytvorila sa však kompaktná etnická oblasť a chorvátske etnikum sa zachovalo iba v niektorých obciach. Chorvátsku národnosť si priznávajú iba obyvatelia Jaroviec a Čunova, ale chorvátsky jazyk a povedomie možno nájsť aj v obci Chorvátsky Grob, Devínska Nová Ves a Dúbravka. (Majtán, 1999)
Vo všeobecnosti možno teda hovoriť o splynutí chorvátskeho etnika s tým pôvodným. Nerozlišuje sa kto je pôvodom Chorvát a kto nie. Takáto diferenciácia je dôležité najmä pre štatistiku. V bežnom živote tento dualizmus nejestvuje. Nejestvujú dva brehy – slovenský a chorvátsky. Vždy len jeden, či už zájdeme do Jaroviec, Chorvátskeho Grobu alebo Dúbravky. Obyvateľstvo tam žije v jednote.
Parafrázujúc zenového majstra Chuang-po (9. stor.), zisťujeme aj možný dôvod tejto prirodzenej asimilácie. Chuang-po vraví, že „všichni buddhové a všechny bytosti nejsou ničím jiným než Jednou Myslí, kromě níž nic neexistuje./.../ a není žádného rozdílu mezi Buddhou a bytostmi, kromě toho, že bytosti jsou připoutány k formám...“ (Navrátil, 2004.)
Veľmi pekne sa k tomu vyjadril tiež Jiří Navrátil, keď píše, že „entity jsou jevové formy, v nichž figuruje jediné, beztvaré Bytí-Vědomí, a tudíž nejsou ve své nejzákladnější skutečnosti od sebe navzájem odděleny; že se v nejzazší hloubi vzájemně pronikají, že jsou v nejhlubší podstatě jedno.“ (Navrátil, 2004.)
Pokojne možno konštatovať: Chorváti alebo Slováci, nezáleží na tom, naša prirodzenosť vytuší prapôvodnú jednotu a suspendujúc všetky ostatné faktory dôjde k najprirodzenejšej asimilácii.
Zoznam použitej literatúry:
1 Majtán, M.1999. Chorvátske prvky v slovenských terénnych názvoch. In: Slovensko-chorvátske jazykové a literárne vzťahy. Bratislava. T. R. I. MÉDIUM. 1999. 138 s.
2 Navrátil, J. 2004. Uvedení do zenu. Avatar. 2004. 31 s. – Edícia Vhled
dost predvidatelna, a na to, ze je nevazna, mohla byt aj vtipnejsia, ale neva
Nebolo iného východiska, vedený prapôvodnou prirozdenosťou som postupovať inak nemohol. Priviedla ma až k nevyhnutnej (prvoplánovej) syntéze podobne ako to dopadlo s chorvátskymi konolistami a ich splynutím so slovenským etnikom. Dobrá výhovorka?
prvoplanove je spracovanie zaveru textu, o prapovodnej prirodzenosti ani slovo
Prapôvodná prirodzenosť nepozná prvoplánovosť. Deje sa pre samú seba.
celkom vtipne, len na tom zavere by som viac popracoval, chcelo by to nieco udernejsie, nieco viac ako prvoplanovu syntezu
Poslať nový komentár