Zenový rozmer chorvátskej kolonizácie na Slovensku

0 hlasov

Chorvátski kolonisti osídľovali slovenské územie už v 16. storočí. Priamymi dokladmi tohto osídľovania sú geografické názvy a osobné mená. Chorvátska kolonizácia zasiahla na západe Slovenska cca 50 obcí. Nevytvorila sa však kompaktná etnická oblasť a chorvátske etnikum sa zachovalo iba v niektorých obciach. Chorvátsku národnosť si priznávajú iba obyvatelia JaroviecČunova, ale chorvátsky jazyk a povedomie možno nájsť aj v obci Chorvátsky Grob, Devínska Nová Ves a Dúbravka. (Majtán, 1999)

Vo všeobecnosti možno teda hovoriť o splynutí chorvátskeho etnika s tým pôvodným. Nerozlišuje sa kto je pôvodom Chorvát a kto nie. Takáto diferenciácia je dôležité najmä pre štatistiku. V bežnom živote tento dualizmus nejestvuje. Nejestvujú dva brehy – slovenský a chorvátsky. Vždy len jeden, či už zájdeme do Jaroviec, Chorvátskeho Grobu alebo Dúbravky. Obyvateľstvo tam žije v jednote.

Parafrázujúc zenového majstra Chuang-po (9. stor.), zisťujeme aj možný dôvod tejto prirodzenej asimilácie. Chuang-po vraví, že „všichni buddhové a všechny bytosti nejsou ničím jiným než Jednou Myslí, kromě níž nic neexistuje./.../ a není žádného rozdílu mezi Buddhou a bytostmi, kromě toho, že bytosti jsou připoutány k formám...“ (Navrátil, 2004.)

Veľmi pekne sa k tomu vyjadril tiež Jiří Navrátil, keď píše, že „entity jsou jevové formy, v nichž figuruje jediné, beztvaré Bytí-Vědomí, a tudíž nejsou ve své nejzákladnější skutečnosti od sebe navzájem odděleny; že se v nejzazší hloubi vzájemně pronikají, že jsou v nejhlubší podstatě jedno.“ (Navrátil, 2004.)

Pokojne možno konštatovať: Chorváti alebo Slováci, nezáleží na tom, naša prirodzenosť vytuší prapôvodnú jednotu a suspendujúc všetky ostatné faktory dôjde k najprirodzenejšej asimilácii.

 

 

Zoznam použitej literatúry:

1 Majtán, M.1999. Chorvátske prvky v slovenských terénnych názvoch. In: Slovensko-chorvátske jazykové a literárne vzťahy. Bratislava. T. R. I. MÉDIUM. 1999. 138 s.

2 Navrátil, J. 2004. Uvedení do zenu. Avatar. 2004. 31 s. – Edícia Vhled

Obrázok používateľa James Juyce
Ne, 01. 01. 12 - 21:41 ad Zenový rozmer chorvátskej kolonizácie na Slovensku | James Juyce

dost predvidatelna, a na to, ze je nevazna, mohla byt aj vtipnejsia, ale neva

Obrázok používateľa trolejbus
So, 31. 12. 11 - 12:19 ad Zenový rozmer chorvátskej kolonizácie na Slovensku | trolejbus

Nebolo iného východiska, vedený prapôvodnou prirozdenosťou som postupovať inak nemohol. Priviedla ma až k nevyhnutnej (prvoplánovej) syntéze podobne ako to dopadlo s chorvátskymi konolistami a ich splynutím so slovenským etnikom. Dobrá výhovorka?

Obrázok používateľa James Juyce
So, 31. 12. 11 - 09:56 ad Zenový rozmer chorvátskej kolonizácie na Slovensku | James Juyce

prvoplanove je spracovanie zaveru textu, o prapovodnej prirodzenosti ani slovo

Obrázok používateľa trolejbus
Pi, 30. 12. 11 - 16:44 ad Zenový rozmer chorvátskej kolonizácie na Slovensku | trolejbus

Prapôvodná prirodzenosť nepozná prvoplánovosť. Deje sa pre samú seba.

Obrázok používateľa James Juyce
St, 28. 12. 11 - 16:11 ad Zenový rozmer chorvátskej kolonizácie na Slovensku | James Juyce

celkom vtipne, len na tom zavere by som viac popracoval, chcelo by to nieco udernejsie, nieco viac ako prvoplanovu syntezu

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.