Úcta k tradíciám, zodpovednosť za budúcnosť

0 hlasov

Dokumenty o činnosti pravicovo-oportunistických, antisocialistických a kontrarevolučných síl v ČSSR v rokoch 1968 – 1969

11. 04. – 28. 04. 2013 v Galérii Jána Koniarka v Trnave

 

Od 11. apríla do 28. apríla 2013 bude mať odborná i laická verejnosť TTSK možnosť zhliadnuť výstavu dokumentov, rozprávajúci príbeh o podlej činnosti oportunistických a antisocialistických skupín v ČSSR v rokoch 1968 – 1969. Výstava je vlastne reprízou rovnomennej výstavy z roku 1972 v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Hlavnou zmenou je jej lokalizácia do priestorov Kopplovej vily GJK v Trnave. Riaditeľ GJK sa rozhodol pre opätovné zorganizovanie tejto, v minulosti mimoriadne úspešnej, výstavy po dlhých 31 rokoch. Dôvod je pomerne prostý. Pripomenúť si čosi z histórie a v zmysle hesla „Úcta k tradíciám, zodpovednosť za budúcnosť“ nadviazať na tradície z obdobia 70. rokov a ďalej ich rozvíjať.

Výstava ukazuje vtedajšie koncepcie ideologického boja medzinárodného imperializmu proti socializmu. Pre vtedajšie imperialistické koncepcie bolo charakteristické upúšťanie od primitívnych foriem antikomunistickej propagandy z obdobia studenej vojny, t. j. od „zatlačovania“ komunizmu pod hrozbou použitia vojenského násilia. Imperialistický západ práve vtedy dospel k názoru, že z taktických dôvodov treba diferencovať ideový a politický boj proti jednotlivým socialistickým krajinám a to podľa ich historických, ekonomických a psychických zvláštností. K základným taktickým a metodickým princípom vtedy patrili predovšetkým:

  1. usilovať sa o politické a ideologické zdeformovanie spoločenského vedomia,
  2. podnecovať nacionalizmus,
  3. podnecovať a podporovať zmeny, ktoré by viedli k prestavbe politických pomerov v štýle západnej „demokracie“.

Takéto negatívne princípy začali prenikať aj do ČSSR a vyústili do prikrášľovania kapitalizmu a zamlčovaniu jeho vykorisťovateľského charakteru a to najmä v rokoch 1968 – 1969. Výstava dokumentuje rozkladné aktivity pravicových oportunistov. Tie sa zamerali hlavne na protinormalizačné kampane. Organizovala študentské štrajky, demonštrácie, rozličné memorandá a akcie, v ktorých sa odzrkadlili ultimatívne požiadavky oportunistických síl. Vďaka zmenám v Predsedníctve a sekretariáte ÚV KSČ sa podarilo tieto neblahé aktivity zastaviť.

Postupne boli z funkcií odvolaní alebo sa svojich funkcií vzdali všetci aktéri protispoločenskej činnosti. Široká verejnosť sa postupne dozvedela, aké bolo skutočné pozadie tzv. obrodného a demokratizačného procesu.

Pozorný a uvedomelý čitateľ si azda povšimol istú paralelu so súčasnosťou. Komu by neprišiel na um prípad podobného oportunizmu, ktorý sa uskutočnil resp. uskutočňoval v priestoroch GJK v Trnave. Mám na mysli aktivity vyvíjané Vladimírom Beskidom. Jeho oportunistická a záškodnícka činnosť sa naplno prejavuje v týchto dňoch na projekte EHK Košice. Vďaka duchaprítomnej a prezieravej reakcii predsedu TTSK Tibora Mikuša a nie len jeho, prezieravosťou do veľkej miery oplývajú tiež poslanci TTSK, bolo pred pár rokmi zamedzené ďalším podlým aktivitám tohto človeka. Aj za éry Beskidovho „panovania“ sa uskutočnili mnohé pochybné akcie na jeho podporu. Zväčša išlo o zmanipulovaných jedincov, ktorí sa k dnešnému dňu dozaista poučili, žiaľ, na vlastných chybách.

Viem, ide o reakciu na výstavu, ktorá je ešte iba v štádiu príprav. Nedalo mi však nenapísať o nej krátke avízo. Mám úprimnú radosť zo súčasných aktivít GJK. Táto výstavy je iba potvrdením dobre stanovenej cesty, na ktorú galéria vykročila so svojím novým riaditeľom Róbertom Němečkom.

Obrázok používateľa trolejbus
Ut, 12. 03. 13 - 10:54 ad Úcta k tradíciám, zodpovednosť za budúcnosť | trolejbus

No, narazka na EHK je dost priamociara, co nakoniec moze posobit aj ako jeho obrana. Predmetom textu bola vsak predovsetkym GJK, Beskid je len vedlajsi produkt.

Obrázok používateľa James Juyce
Ut, 12. 03. 13 - 01:01 ad Úcta k tradíciám, zodpovednosť za budúcnosť | James Juyce

no neviem, Beskid sa skompromitoval a mal si mu to dat vyzrat

Obrázok používateľa trolejbus
Po, 11. 03. 13 - 23:30 ad Úcta k tradíciám, zodpovednosť za budúcnosť | trolejbus

Do istej miery s tebou suhlasim. Treba vsak brat do uvahy aj to, ako sa prezentuje posobenie Beskida v GJK (nakup skrutkovacov a inych um. diel za tisice eur). Potom sa mi zdalo vhodnejsie pracovat s variantov zleho Beskida, kt. robi podlosti aj v Kosiciach. V ramci daneho stylu sa mi zda, ze je to legitimny postup.

Obrázok používateľa James Juyce
So, 09. 03. 13 - 16:22 ad Úcta k tradíciám, zodpovednosť za budúcnosť | James Juyce

vyborne, len ten Beskid je tam v suvislosti s EHK vykresleny v opacnom zmysle, cize v tomto texte by mal vyzniet ako hrdina, nie zaskodnik, zaskodnici by mali byt Kassaboys

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.